İptal olan uçuşlara yönelik yeni düzenleme

0
4194

Hava taşıma işletmeleri, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri dolayısıyla karşı karşıya kaldıkları yükümlülüklerden, uçuş yasaklarının kalkmasının ardından geçecek 2 ay sonuna kadar muaf tutulacak. Yolcu, boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapabilecek veya bileti açığa alabilecek. Biletin iadesi, uçuş yasaklarının kalkmasından 2 ay sonra gerçekleştirilebilecek.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla yaşanan uçuş iptallerinden kaynaklı yükümlülükler ve yolcu haklarına ilişkin düzenlemeye gidildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ŞİRKETLER 2 AY MUAF TUTULDU

Buna göre, Kovid-19 salgınından dolayı 5 Şubat’tan itibaren iptal edilen uçuşlar sebebiyle uçuşu icra eden veya etme taahhüdünde bulunan hava taşıma işletmesi, tazminat hakkı, geri ödeme veya güzergah değişikliği hakkı ve hizmet hakkı kapsamındaki yükümlülüklerden, uçuş yasakları kalktıktan sonraki 2 ay bitimine kadar muaf olacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı olacak. Yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini, uçuş yasakları kalktıktan sonraki 2 ayın ardından hava taşıma işletmesinden alabilecek.

HİSSELERDE BAYRAM HAVASI

Düzenlemenin ardından Borsa İstanbul’da işlem gören Pegasus hisseleri yüzde 8.5 primle , THY hisseleri ise yüzde 2.5 primle işlem görüyor. İş Yatırım’ın notunda, haberin havayollarının nakit yönetimini olumlu etkilemesi nedeniyle olumlu olduğuna işaret edildi.

haberturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.