Eğitim-İş öğretmen promosyon güncellemeleriyle ilgili  basın açıklaması yaptı
Haber Kategorisi: Eğitim

Eğitim-İş öğretmen promosyon güncellemeleriyle ilgili basın açıklaması yaptı

Tüm eğitim çalışanlarının mevcut ekonomik koşulları nedeniyle, tıpkı diğer illerde olduğu gibi ilimizde de öğretmen promosyon anlaşmalarında güncelleme yapılması gerekliliği doğmuştur.
Bu sebeple Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü  bu çerçevede anlaşmalı olduğumuz Halk bankası yetkilileri ile adaletli, ekonomik dengeyi kurmak adına  bir güncelleme çalışması yapmak istemişlerdir. 

Halk Bankası Gaziantep Şubesi bu süreçte hem ciddiyetsizce artış oranını reddetmiş, hem de anlaşmanın iptali durumunda öğretmenleri bir nevi tehdit anlamına gelen bir meblağı ceza olarak belirlemiştir. 

Nihayetinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Bankası ile olan bu anlaşmayı haklı olarak tek taraflı  olarak feshetmiştir.

26/06/2022 tarihinde Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü yeniden bir ihale süreci başlatmış, sürece Halk Bankası da katılıp resmen süreci sabote etmeye yönelik bir teklif zarfı sunmuştur. Bir önceki anlaşmanın bile neredeyse yarısı kadar bir promosyon bedeli belirleyip (3.850 TL) resmen öğretmen camiasıyla dalga geçmiştir. Bir anlamda diğer bankaların tekliflerine fren koyup ilk ihalenin iptaline neden olmuş ve yaklaşıp 33 bin öğretmenin bir anlamda maddi huzurunu ötelemiştir.

Tüm bunları temel alıp değerlendirdiğimizde Halk Bankasının bu yaptığının sadece “seviyesiz bir yaklaşım” olduğunun bilincinde olduğumuzu tüm kamuoyu ve banka yetkililerine iletmek isteriz.

Biz öğretmenlerin aklıyla, cüzdanıyla ve onuruyla dalga geçen Halk Bankasını bir dahaki ihalede görmek istemiyoruz. Gerekirse şubelerinizin önünde basın açıklaması yapıp boykot hakkımızı kullanacağız.

Değerli Öğretmen Camiası Eğitim-iş Sendikası olarak süreci tüm hassasiyetiyle yakından takip edip öğretmen hakkına girmeye çalışan Halk bankası gibi kurumları ifşa etmeye devam edeceğiz. Hakkımızı kimseye yedirmeyeceğiz.