Öretmenler 2 Kasım Çarşamba Günü Grevde
Haber Kategorisi: Gaziantep

Öretmenler 2 Kasım Çarşamba Günü Grevde

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, 2 Kasım Çarşamba günü, öğretmenlerin bir gün işe gitmeyeceğini, o gün sevk almadan, rapor almadan grev yapacağını duyurdu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu öğretmenlerin kabul etmesinin mümkün olmadığını belirten Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı,“Bizim çalışma barışımızı bozacak, öğretmenler arasında ciddi sıkıntılar yaratacak bir yasa. Birleştiren değil ayrıştıran bir yasa” şeklinde konuştu.

Hafta sonu Gaziantepli öğretmenlerin de Ankara’da olduğunu belirten Parlakçı, “Cumartesi günü Ankara’da merkezi miting yaptık. Türkiye’nin her yerinden yapılan katılımlar ile öğretmenlik meslek kanununun iptal edilmesi ve insanca yaşam ve en az yoksulluk sınırının üzerinde bir maaş talepleri ile bir araya geldik.  14 Ekim Cuma günü de mevcut sorunları konuşmak için Eğitim Bir-sen ve Türk Eğitim-sen hariç bir araya geldiler.  Eğer öğretmenlik meslek kanunu geri çekilmez ise bir iş bırakma grevi kararı alındı. Eğer bir adım atılmaz ise diğer sendikalar ile beraber iş bırakmaya gidiyoruz Türk Eğitim-sen ve Eğitim Bir-sen bu eyleme karşılar. Çünkü onlar öğretmenlik meslek kanununun arkasındalar. Onun dışındaki sendikalar ile birlikte 2 Kasım’da iş bırakmaya gideceğiz.” Dedi

 

COŞKULU BİR MİTİNG GERÇEKLEŞTİRDİK

Ankara’da coşkulu bir miting gerçekleştirildiğini belirten Parlakçı, “Gaziantep’ten bir otobüs ile  gittik. Taleplerimizi dile getirdik. Coşkulu bir miting oldu. Diğer sendika üyelerinden de katılım vardı. Bu bir araya gelişte zaten öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili ciddi anlamda tüm öğretmen arkadaşlarımızın tepkileri var. Gerçekten bu yasa ile bizim mevcut olan haklarımız daha da geriye gidiyor. Çalışma barışını bozuyor. Anayasanın eşit ücret yasasına aykırı. Zaten bu sınav uzman olan öğretmenlerin tekrar sınava koyarak aslında öğretmenleri itibarsızlaştırmak sürecinin devamı olarak kabul ediliyor. O anlamda tüm öğretmen arkadaşlarımı uzman öğretmenlik sınavına başvurmuş. Ama sadece ekonomik sıkıntılarından dolayı başvurdular. Yoksa gerçekten içlerine sindiremiyorlar.”dedi.

 

UMARIM İKTİDAR SESİMİZİ DUYAR

Mitingin sonuçlarını beklediklerini belirten Parlakçı, “Umarım iktidar sesimizi duyar da bir an önce öğretmenlik meslek kanununu iptal edip yeni gerçekten daha geniş sorunlarımızı çözen bir açıdan bakarak yeni bir öğretmenlik meslek kanunu çıkarmak için bir adım atar.

Yoksa 2 kasım Çarşamba günü bir gün işe gitmeyeceğiz. O gün sevk almadan, rapor almadan grev yapacağız, hizmet üretmeyeceğiz. Bu gerçekten tüm öğrencilerimiz için velilerimiz için toplum için yapacağımız bir eylem. Çünkü öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili bir çok sıkıntı yaşayacağız. Şu an biliyorsunuz ki öğretmenleri parçaladılar. Uzman öğretmenlik, baş öğretmenlik, ücretli öğretmenlik , sıradan öğretmen şeklinde parçaladılar bu bizim çalışma barışımızı bozacak. Ciddi sıkıntılar yaratacak öğretmenler arasında. Birleştiren değil ayrıştıran bir yasa.”şeklinde konuştu.

Gaziantep Ekspres.com