“Korkut için adalet” arayışında 3 yıl geride kaldı
Haber Kategorisi: Gaziantep

“Korkut için adalet” arayışında 3 yıl geride kaldı

14 Kasım 2019 Akkent Camii İnşaatı iskelesinde meydana gelen çöküntü sonucunda İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan hayatını kaybetmişti. Olay Gaziantep ve tüm Türkiye`yi derinden sarsmış, olayın hukuki, bilimsel, teknik usulsüzlükler ve bir dizi ihmaller zinciri neticesinde meydana geldiği, ortaya çıkmıştı.

Korkut Küçükcan, dün ölümünün 3. Yılında törenlerle anılırken, “Korkut İçin Adalet” arayışında da 3 yıl geride kaldı. İnşaat Mühendisleri Odası Binası’nda düzenlenen törende konuşan  Mimarlar Odası Başkan Aslı Tezel,  “Büyük ihmaller ve hatalar zinciri sonucunda meydana gelen felaketin üzerinden tam üç yıl geçti. KÜÇÜKCAN Ailesi bu süreçte delillerin karartılması ve gerçek suçluların kayırılmasına yönelik çabalara karşı büyük bir hukuk mücadelesi başlattı.  Konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen heyetler tarafından gerekli teknik ve adli incelemeler yapıldı. Savcılığın seçtiği Ortadoğu Teknik Üniversitesi`nde görevli uzmanlardan oluşan bilirkişi heyetince düzenlenen raporda, Korkut KÜÇÜKCAN’ın TAM KUSURSUZ olduğu, tüm kusurun Belediye ve İnşaat firması yetkililerinde olduğu açıkça belirtildi. Ayrıca bu gerçek İTÜ ve Üsküdar Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri tarafından düzenlenen uzman raporlarıyla da defalarca doğrulanarak tüm kusurun Belediye ve İnşaat Firması yetkililerine ait olduğu tespit edildi.

Ne yazık ki felaketin üzerinden iki buçuk yıl geçtikten sonra ilk duruşma 19 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşti. GAMOB VE TMMOB Bileşenleri olarak duruşmayı yakından takip ettik. Gaziantep Barosu’nun davaya katılım talebi ilk duruşmada reddedilirken, İMO Gaziantep Şubesi’nin katılım talebi 2.duruşmaya ertelenmişti.2.Duruşma 15 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirildi. İkinci Duruşmada İMO Gaziantep Şubesi’nin katılım talebi reddedildi. Üçüncü duruşmanın ise 25 Ocak 2023 tarihinde yapılması karar verildi.

Türkiye’nin 2. büyük cami olarak kamuoyuna lanse edilen projesiz, ruhsatsız Akkent Cami inşaatında  ardı ardına yapılan usülsüzlükler ve ihmaller zincirinin sonucu olarak meydana gelen elim kazada yaşamını yitiren Korkut Küçükcan’ın ölümünün 3.yılında  gerçek sorumlularının Adalet  karşısında hesap vermelerini  bekliyoruz.” dedi.

Böyle acıların bir daha yaşanmaması adına bu felaketten çıkarılması gereken önemli dersleri olduğunu belirten Tezel, “ Öncelikle ülkemizde yapılan kamu yapılarında nicelik ve büyüklüğü ön plana çıkaran bir anlayıştan vazgeçilmelidir. Bugünün koşullarında, kalkınmış ülkelerde en büyük havalimanını, ibadethaneyi, kültür merkezini veya hastaneyi yapmak maharet sayılmamaktadır. Ölçek takıntımızı bir yana bırakarak yapının tasarımına, yapım kalitesine, iyi mimarlık ve mühendislik hizmeti almasına, hukuki süreçlerinin doğru şekilde yönetilmesine, iş güvenliği önlemlerine ve etkin denetime odaklanmamız gerekmektedir.

Bunun yanında mevzuatta bir yapının nasıl ortaya çıkarılacağı adım adım ve ayrıntılı bir şekilde tarif edilmiştir. Ancak Akkent Camii örneğinde maalesef teknik ve hukuki süreçlere uyulmadığını görebilmekteyiz. İşin en vahim tarafı ise Akkent Camii inşaatında olduğu gibi, birçok kamu idaresi cami, sosyal tesis gibi yapıların inşasında kurallara uymama, görmezden gelme hataları ne yazık ki tekrarlamaktadır. Hukuka ve kurallara öncelikle kamu idareleri harfiyen uymak durumundadır. Her türlü yapının inşasında öncelikle imara uygunluk, fen kurallarına uygun projeler, inşaat ruhsatı, şantiye sorumluluğu, yapı denetimi ve etkin kontrol, iş güvenliği uzmanının bulundurulması gibi şartlar kesinlikle sağlanmalıdır. Hangi sebeple olursa olsun, halkın güvenliğini riske atacak bir yapının tamamlanmasına ve kullanıma açılmasına izin verilmemelidir.

Sonuç olarak bu ve benzer olayların tekrar etmemesi temennisi ile Akkent Cami inşaatındaki kuralsızlıklardan dolayı kaybettiğimiz Merhum Korkut KÜÇÜKCAN`ın ailesine, sevenlerine ve tüm Gaziantep kamuoyuna bir kez daha başsağlığı diliyor, ağır ihmaller zinciri sonucunda gerçekleşen ve göz göre göre gelen  bu felaketin sorumluları hakkında idari ve adli işlemlerin bir an önce sonuçlanmasını istiyor ve sorumluların cezalandırılmasına kadar hukuki sürecin yılmadan takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.” dedi.

 

gazeteekspres.com